Po stopách tradice čajového obřadu – 3. část

V minulých dílech jsme se seznámili s historií a realizací čajového obřadu. Dnes představím příslušenství, které se při něm používá.
To se označuje pod jedním slovem – Dogu (道具, doslovně nástroj). Existuje obrovské množství druhů čajového nádobí pro všechny varianty ceremoniálu. Kompletní seznam by se dal zapsat do pěkně tlusté knihy. A to nemluvím o jednotlivých popiscích k čemu které nádobí (nebo příslušenství) slouží. Připravil jsem tedy stručný přehled těch nejběžnějších a nejvýznamnějších součástí.

 

ChabakoChabako (茶箱) – krabička obsahující čajový set s příslušenstvím: Tato sada se používá v případě, že čajový mistr (Teishu) provádí čajový rituál mimo vlastní čajovou místnost (Chashitsu). Jedná se o situace, kdy je hostem u svých žáků a učí je.Chabako
Čajové nádobí je většinou vyrobeno z keramiky, a proto je třeba s ním zacházet velmi opatrně. Úložná krabice je obvykle vyrobena z lehkého dřeva (pozor,  je náchylné na vnější poškození), aby se dosáhlo co nejnižší váhy.

 

ChakiChaki (茶器) – čajové příslušenství, zásobník: Slovem Chaki se může označovat buď čajové náčiní využité při čajovém obřadu, anebo tzv. zásobník pro práškový zelený čaj Matcha.

 

 

Daisu
Daisu (台子) – velký krytý čajový podnos: Přirovnal bych ho k poměrně velkému přenosnému podnosu se dvěma policemi. Slouží jako přenoska pro čajové nádobí. Police se dělí na horní a dolní a jsou propojeny buď párem,nebo čtveřicí sloupků. Čajové nádobí se ukládá na spodní polici, a to následovně: přenosný vařič (Uro) vkládáme na levou stranu, stojánek (Shakutate) s nádobkou na slitou vodu (Kensui) ve středu a konvici (Mizusashi) vpravo. Daisu je obvykle nalakované černou barvou s přechody do červené. Výhodou tohoto podnosu je možnost snadno ho rozebrat pro lepší uskladnění. Zvednutím horní police se lehce rozmontuje.

 

DoraDora (銅鑼) – měděný gong: Teishu pomocí tohoto gongu svolává hosty (potažmo čajové žáky) do Chashitsu, jakmile má vše pro obřad nachystané. Slitina mědi gongu utváří nádherně znělý zvuk.

 

 

HachiHachi (鉢) – speciální mísa na sladkosti nebo čajový zákusek: Jak jsem v minulém článku uvedl, první částí čajového obřadu je snězení sladkosti Wagashi, a pro jeho servírování je uzpůsobena mísa Hachi. Vyrobena je buď z keramiky, nebo ze dřeva.

 

Hana-ireHana-ire  (花入) – váza s květinami: Může se jednat o jakoukoli nádobku, od keramické misky až po bambusovou vázičku. Jejím účelem je pojmout květiny a vyjádřit tak uměleckou vizi, příp. slouží jako Dekorace. Čajoví mistři tuto vázudost často kombinují s Ikebanou.

 

KoubokuKouboku (香木) – aromatické dřevo: Při obřadu by měla navodit tu správnou uklidňující atmosféru mj. i vůně. A vhodným materiálem je dřevo Kouboku.

 

 

TanaTana (棚) – nádobí s podstavcem: Tento pojem označuje různé typy dřevěného a bambusového nábytku úzce spojeného s čajovým obřadem. Jedná se především o čtyřnohé stojany, stolky či třeba krabice na odložení jednotlivých čajových komponent. Tana se může tedy lišit velikostí, stylem zpracováním a materiálem.

 

tenmokuTenmoku / Chawan (天目) – čajová miska s podsadou: Základní kámen čajového obřadu. Každá miska nese podpis svého tvůrce v podobě drobných prvků a případného zdobení.

 

 

TenmokuTenmoku-dai (天目台): Stojánek pro Tenmoku.

 

 

 

ChashakuChashaku: Úzká bambusová naběračka k nabírání Matchy.

 

 

 

ChasenChasen: Metlička z bambusu k šlehání Matchy.

 

 

 

DashibukusaDashibukusa: Brokátová utěrka k otření šálku.

 

 

 

Zdroj:
http://japanese-tea-ceremony.net/equipment.html
http://terimakasih.cc/gallery/tea.html
http://www.tea-selection.com/index.php
http://www.teanerd.com/
http://www.wayoftea.com/