Bombilla a Kalabasa

V minulém článku jsem psal o historii Yerba maté a návodu na přípravu, ve kterém uvádím, že k pití je zapotřebí Kalabasy a Bombilly. Ovšem, co to vlastně je ta Kalabasa a Bombilla?

brazilská Kalabasa

brazilská Kalabasa

Bombilla je vlastně brčko, které se používá k tradičnímu pití Yerba maté. Název vychází z latinsko-americké španělštiny. V portugalštině se používá výraz „Bomba“ a v arabštině „Masassa“. Bombilla může být vyrobena z cukrové třtiny nebo různých druhů kovů (nerezu, alpaky, argentanu, což je slitina mědi, niklu a cínu).
V průběhu historie se lidé snažili nejrůznějšími způsoby maté filtrovat. Yerba maté se vyrábí sušením, nasekáním na drobno a následným rozmixováním na prášek (což je podobné u japonské Matchy). Filtrace je proto obzvlášť důležitá a Bombilla je na konci opatřena malými otvory – tzv. sítkem.
Původně se vyráběla z rákosu nebo tenkého bambusu a konec byl opatřen malým sítkem utkaným z koňských žíní nebo opatřen kouskem tkaniny.
Bombillu seženete od nejlevnějších variant až po velmi drahé kousky. Tzv. Stříbrnou Sterling Bombillu a Zlatou Bombillu je v dnešní době obtížné sehnat, protože náklady na syntézu kovů jsou v Jižní Americe, kde se vyrábí, velmi vysoké. A proto se investoři soustředí spíše na levnější alternativy.
Tradiční Bombillu nelze rozebrat, ale čištění lze vyřešit za pomoci starého kartáčku na zuby nebo špendlíku. Ovšem dnes se již setkáme i se šroubovací, kterou snadno rozeberete a vyčistíte vnitřek.

Kalabasa a Porongo

Kalabasa a Porongo

K Bombille potřebujeme nádobku a existují různé druhy, ve kterých se Yerba maté podává. Nejpopulárnější z nich jsou vyrobeny z tykve, dřeva nebo rohoviny. Existuje i tzv. Latter, který je používán výhradně pro podávání nápoje Terere, což je maté za studena. Chcete-li si prožít tradiční chuť, je důležité dodržet přesný postup a maté podávat ve správné nádobě. Nejběžněji se používá tzv. Kalabasa vyrobená z tykve (Lagenaria siceraria). Povrch může být vyzdobený barvami, tvarovaný, potažený kůží nebo zdobený kovovými prvky, což některé Kalabasy staví mezi umělecké kousky a odrazí se to i na jejich ceně.
Otvor Kalabasy se někdy opatří kovovým kroužkem (tzv. Virolou), ta má na okrajích zabránit vzniku trhlin.
Kalabasy se vyrábí ve 2 typech:

Kalabasa klasická je vyrobena z dolní části tykve a jedná se o nejběžnější nádobku pro maté. Nevýhodou však je, že je náchylnější na vznik plísní, a proto je dobré ji uchovávat v suchu, když se nepoužívá. Navíc je u ní riziko prasknutí. Nejběžnější objem bývá 150-350 ml., ale existují i 500 ml. verze.

Porongo se vyrábí z horní části tykve a má silnější stěny, což je výhoda. Čaj se udrží déle teplý. Ale hlavní výhodou je větší odolnost proti plísním a menší náchylnost na popraskání. Protože nemívá dno, opatřuje se kovovou základnou nebo se potáhne kůži. Kapacita bývá obvykle 250-400 ml., jsou však i nižší 150 ml., příp. objemnější – 500 ml.

klasická Kalabasa

klasická Kalabasa

Platí pravidlo, že čím častěji Kalabasu používáte a věnujete jí péči, tím je více odolná proti plísním. Navíc stěny absorbují z matéčka vůni i chuť, což je dobré pro budoucí prožitek z pití.
Pokud jde o péči, jakmile čaj dopijete, je dobré Kalabasu zbavit čajových lístků, důkladně ji omýt, otřít utěrkou a nechat sušit na suchém místě. V zimě je navíc dobré ponechat ji někde v teple. Povrch (ne však vnitřek) můžete otřít utěrkou namočenou v trošce oleje.

Jestliže by se vám nějak poničila, můžete si vzít příklad z obyvatel Argentiny. Místní lidé se s poškozenou Kalabasou nedokáží rozloučit a snaží se ji vyspravit, jak se dá. Například praskliny opraví ovčími střevy. Jiní zase použijí koňské žíně. Jsou vynalézaví.

Je úžasné, kolik času uplynulo a z původně pralesního zvyku, který se neobejde bez tradiční Bombilly a Kalabasy, se stala tradice rozšířená po celém světě.

Zdroj: http://yerbamateinfo.com/calabash-yerba-mate-gourds.html