Yerba maté, historie i současnost

Guaraní kmen

Kmen Guaraní byl polokočovný lesní lid žijící v Jižní Americe a tito indiáni byli prvními zaznamenanými lidmi, kteří vyráběli a pili čaj/nápoj nazývající se Yerba maté. Strom (resp. keř, Cesmína paraguayská), z jehož listů se čaj připravuje, považovali za dar a samotný čaj nápojem bohů. Byl pro ně nejen zdrojem živin a energie, ale sehrál také společenskou úlohu, protože byl používán jako součást náboženských rituálů. Navíc sloužil ke směnnému obchodu s jinými jihoamerickými národy, například Inky a Charrúasy.

Yerba Maté

Když přišli počátkem 16. století do oblasti, kde se nachází dnešní Argentina, španělští kolonizátoři a zjistili, že domorodci popíjejí zvláštní nápoj, zvědavost jim nedala a ochutnali ho. A protože je čaj zaujal, naučili se jeho přípravu. O čaj se začal rodit zájem, především díky jezuitům, kteří ho v průběhu 16. století zpopularizovali. Ostatně, jezuité byli zároveň po Guaranech prvními lidmi, kteří objevili tajemný způsob, jak vyklíčit semínka stromu Cesmína paraguayská. Když však byli v roce 1767 jezuité vyhnáni, znalosti o pěstování stromu se spolu s plantážemi vytratily.

Yerba maté

Yerba maté

Výroba Yerba maté sice pokračovala i později, ale Cesmíny už nebyly pěstovány na plantážích. Během tohoto období docházelo k odlesňování ploch, rozvoji chovu dobytka, a tak tzv. kočovní kovbojové (převážně v jihoamerických prériích východně od And), kteří byli potomky Španělů či míšenci Španělů a původních obyvatel (tzv. mesticové), se stávali jedinými vášnivými pijany tohoto povzbuzujícího nápoje. Popíjeli jej převážně o večerech, po náročném dni u táboráku.

Cesmína paraguayská

Cesmína paraguayská

Metoda klíčení mohla být znovu objevena už v 19. století francouzským botanikem, ale protože po svém objevu zmizel, ztratilo se i s ním toto tajemství. Ne však na dlouho.
Hádanka byla konečně rozluštěna počátkem 20. století. Aby semena vyklíčila, musí projít trávicím ústrojím ptáka, jinak nevzejdou. A tak se mohlo na plantáže navrátit pěstování Cesmíny paraguayské. Dnes se Cesmína pěstuje v částech Argentiny, Brazílie, Chile, Paraguaye a Uruguae.
Přes snahy o pěstování i na jiných kontinentech nikdo nepochodil. Klimatické a půdní podmínky musí být shodné s jihoamerickými. Ostatně, strom potřebuje stálou teplotu mezi 16 až 28°C, nadmořskou výšku 500 až 1000 metrů a vydatnou vlhkost, aby pak dorůstal do velikosti 15 až 20 metrů (nicméně nejběžnější výškou je 6 až 8 metrů). Lístky rostou střídavě a mají typický vejčitý tvar s kožovitým (voskovým) charakterem a na okraji jsou lehce zubaté. Listy, které se zpracovávají, dorůstají maximálně do 15 centimetrové délky a 5 centimetrové šířky. V paždí lístků vyrůstají svazečky bílých květů, které později vytvářejí výrazně červené kulovité a peckovité ovoce.

Kalabasa s Bombillou

Kalabasa s Bombillou

A jak se nápoj připravuje?
V 6 krocích.

1.) Nejdříve naplníme Kalabasu nebo jinou nádobu určenou k pití (ovšem pro tradiční způsob je Kalabasa nezbytná) ze tří čtvrtin Yerba maté. Toto množství je opravdu tak akorát. Velmi špatně se pije, když je Maté uvnitř příliš málo nebo naopak mnoho.

2.) Vrchní část nádoby přikryjeme rukou, otočíme do horizontální polohy a několikrát jemně zatřepáme a zakroužíme. Díky této činnosti se dostanou jemnější prachové části na okraj nádoby a ty větší vytvoří přirozený filtr. Zmenší se tak pravděpodobnost ucpaní Bombilly a rovněž se vytvoří prostor pro její vložení.

3.) Opatrně vrátime Kalabasu do původní polohy (Yerba maté by měla zůstat v cca úhlu 45°) a vložíme Bombillu do části kde není Yerba maté.

4.) Zalijeme vlažnější vodou (maximálně 50ºC) a necháme chvíli louhovat, až se voda úplně vsákne do Yerba maté. Poté zalijeme teplou vodou (ideálně 70ºC až 80ºC) v místě volného prostoru (kde se nachází Bombilla) do plna.

5.) Nálev je okamžitě připravený. Pijeme jej skrze Bombillu úplně dokonce. Dobrým znamením je srkání. První doušky budou určitě nejsilnější.

6.) Nyní je možné opět Kalabasu doplnit teplou vodou (70°C až 80°C). Důležité je nemíchat Bombillou obsah nádoby. Takto připravené Yerba maté je možné mnohonásobně zalévat.

Zdroj:
http://www.yerbamate.us/Yerba-Mate-History-s/164.htm
http://www.yerba-mate.cz
http://blog.myteabreak.com/2011/03/02/yerba-mate/
http://green-mom.com/topics/nutrition/the-health-and-tradition-of-yerba-mate.html#.Ut-WI_tNypp