Sakurové překvapení

Tajemství z Ósaky, které k nám běžně nedocestuje

Sakura Tea

Sakura Tea


Prožít si nevšední a překvapivý čajový zážitek lze různými způsoby. Například návštěvou příjemné čajovny. Ale jsou čaje, které v čajovnách neseženete. Ten, o kterém budu psát, bezpochybně zážitkem je.

Osaka street

 

 

Když jsme se s kamarádkou jednoho prosluněného odpoledne procházeli uličkou Ósaky, z nedalekého obchůdku k nám přiběhla Japonka s táckem, na kterém byly postavené tři šálky naplněné narůžovělým nápojem. Aby nás k pití namotivovala, sama jeden vypila na ex.
„Hm, čaj“, moje první myšlenka, když jsem nápoj prozkoumával očima. Pak jsem si přivoněl a objala mě vůně sakurových květů. Byla neodolatelná, a tak jsem už na nic nečekal a usrkl. Mimochodem, srkání je v Japonsku běžná součást pití čaje, projev úcty a vychutnání si prožitku. S usrknutím však přišlo překvapení. Byl slaný. Po příjemně osvěžující vůni, která vás ovinula náručí tvořenou z květů Sakury, najednou přišel šok. Ano, čaj byl slaný, vlastně víc jak slaný. Kdyby existovala stupnice slanosti, přiřadil bych jeden z nejvyšších stupňů. Přesto, po prvotním šoku, jakoby se něco změnilo, slaná chuť trochu ustoupila, a coby po vlnkách ševelící déšť se roztančil po mých chuťových pohárcích, jež rozpoznaly nezapomenutelnou příchuť květů. S chutí si hrál rozpustilý japonský bůžek v malém altánku tvořeném rozkvetlými stromy s dozrávajícími plody. Byl to zvláštní pocit. Na jednu stranu jste usrkávali slanou vodu, ale pak tu byl pohled druhý, v podobě prožitku nového chuťového zážitku.

sakuri tea

návod na přípravu

sakuri tea

Sakura Tea

Přivezl jsem si jedno balení. Čaj se nachází v průhledném sáčku opatřeném texty v japonštině.
Z toho, co jsme byli schopni prostřednictvím lámané japonštiny od paní z obchůdku vyrozumět, se jedná o prastarou recepturu. Tradiční čaj, ačkoli v něm nenalezneme čajové lístky, nýbrž květy naložené v mořské soli.

Pídil jsem se dále a podařilo se mi přeložit doporučený postup přípravy. Ten je následující: dva květy naložené v soli se zalijí horkou vodou o 100 °C. Množství vody neuvádí, ale odhadem bych to viděl cca na 300-400 ml. Květy se mají rozvinout a to je i důkazem, že se čaj vylouhoval. Dále uvádí, že květy lze smíchat rovněž s rýží a připravit si tak jídlo. No, jelikož Japonci dávají zelený čaj do všeho možného (pečivo, cukrovinky, krémy, nápoje), není toto žádným překvapením.
Sakurový čaj není běžným sortimentem, který by se do České republiky dovážel, ale budete-li mít někdy možnost vycestovat do prefektury Ósaka, určitě se po něm podívejte.

Ostatně, můžete narazit třeba i na ještě větší čajové překvapení. Pili jste už třeba takové Matcha Latte?

Matcha Latte

Matcha Latte

Text and photo by Tomas Holub