Yume, zajímavý ochucený černý japonský čaj

Kamarádka z Japonska nám jako dárek přivezla zajímavý černý čaj v plechové krabičce s obrázkem kočičky. Čaj se jmenuje Yume – to v japonštině znamená „sen“ – a vyrábí jej firma Lupicia.

První, co mě hned vedle originálně provedeného balení, na tomto čaji zaujalo, je jeho vůně. U japonského čaje bych očekával něco tradičního, „ortodoxního“, ale i v zemi čaji zaslíbené se časy mění.

Dnešní Japonci milují vše nové a inovativní, proto ani jejich tradiční nápoj „evoluci“ neušel. Čaj dnes v Japonsku seženete v automatech, ze kterých vám po vhození mince vypadne v plastové lahvi, čaj naleznete jako součást pečiva, sladkostí, ale vůbec pokrmů všeho myslitelného druhu a naopak do čaje Japonci přidávají příchutě, o kterých jste mnohdy v životě ani neslyšeli.

Čaj Yume voní po sladkých jahodách a vanilce. Je to černý čaj, ale jeho součástí jsou drobná růžová poupata. Nálev je tmavý, trochu mi připomněl svou barvou Ásam nebo Nepál. Chuť však odpovídá vůni – jsou v ní znát vanilka a ovocné odstíny, některé nálevy mi pak přišly do švestky. Všechny tóny jsou vkusně sladěny, stále cítíte „čajový základ“. Zkrátka velice dobře vyvážená chuť.

Zajímalo mne, co znamená ono „Lupicia“ v názvu čaje. Jde o japonskou společnost, která vyváží čaje (ale také čajové nádobí či sladkosti) z Japonska, Číny, Afriky, Indie a vůbec celého světa, především do USA, kde také mají své prodejny. U nás tato společnost zřejmě dosud není moc známá. Jejich produkce zahrnuje jak tradiční, tak „inovované“ čaje. Musím uznat, že svému řemeslu rozumí – dárek od naší japonské kamarádky chutnal výborně.

  • http://www.cajovydychanek.cz teamanka

    měla jsem možnost od té firmy ochutnat pár výběrových darjeelingů a nezklamaly, jen ty ceny jsou trochu jinde :(