Dobrá čajovna v Českých Budějovicích

Dobrá čajovna v Českých Budějovicích

Po brněnské čajovně druhý čajový podnik, ve kterém jsem popil čaj a čajovna, kterou bych řadu let mohl považovat za „domovskou“.
Budějovická Dobrá čajovna patří k těm lepším zařízením ze sítě Dobrých čajoven. Vděčí za to především svému majiteli, čajovému mistrovi Ladovi. Za víc jak deset let, během nichž jsem v této čajovně proseděl desítky, možná stovky hodin a vypil podobné množství teinu, se zde vystřídalo mnoho čajmenů – takových, kteří do svého umění dali kus srdce, i „makových“, na jejichž díle byla znát nezkušenost či „neradost“ z jejich práce.
Ochutnal jsem mnoho čajů v mnohých čajovnách, ale Ladův puerh na x způsobů je snad pokaždé jedinečným zážitkem. Různé verze „Černé smrti“ a „Dalajlámových fuseklí“, experimenty v podobě šlehaného puerhu nebo tzv. „nemocniční verze“… Českobudějovická čajovna zkrátka má své kouzlo, které dovede hosta nalákat k další návštěvě. Možná v tom má své nehmotné prsty jeptiška, která je údajně v jejích zdech zazděná.

Dobrá čajovna v Českých Budějovicích se nachází v přízemí starého domu v historickém centru města, hned za zdejší dominantou – Černou věží. Je zařízena v orientálním – tureckém stylu, hosté mohou posedět u stolků zhotovených z beden od čaje, na pódiu či v malém salónku zhotoveném v domovním sklepení. Nově byla čajovna propojena se sousedními prostory, kde vzniklo další posezení u stolků a druhé menší pódium – tato část je hojně využívána příznivci vodních dýmek.
Osobně mi více vyhovovalo původní uspořádání čajovny. Teď se do ní sice vejde více lidí, ale jako by se spolu s propojením dvou dříve nesouvisejících prostor vytratilo něco z její „tajemné atmosféry“.

Pokud by se dalo něco vytknout prostředí, pak je to nedostatek světla v původní – staré části (místnost nemá okna a o osvětlení se starají žárovky a lampičky, ne každému může být pobyt v příšeří příjemný), v parném létě nebo při velkém množství lidí pak dusno, které ne vždy zcela rozptýlí u stropu zavěšený větrák.
Naopak v teplých měsících je kladem zahrádka na střeše čajovny, kde lze posedět pod otevřeným nebem. K zahrádce se stoupá po poněkud strmých dřevěných schodech – když po nich zdejší čajmeni vynášejí plné konvičky a šálky, musí občas zvládnout některé akrobatické úkony.

Čaje v českobudějovické Dobré čajovně odpovídají standartu sítě Dobrých čajoven, je-li přítomen majitel, bývají obvykle připraveny nadprůměrně a často s nějakým divadelním přídavkem.
Dříve dobarvovala atmosféru čajovny hudba z reproduktorů, v současnosti čajovna přešla na „tichý režim“. Někomu to tak může přijít klidnější a příjemnější – pokud vás však od sousedního stolku neruší hlasitý hovor některého z místních štamgastů.

Ač mi dnes již Dobrá čajovna v Českých Budějovicích nepřipadá tolik kouzelná, jako kdysi, stále ji mohu doporučit. Čajem vás nezklame a možná někde v šeru zahlédnete koutkem oka zdejší čajovou jeptišku…