Čajový atelier, České Budějovice

Čajový atelier v Českých Budějovicích

Čajový atelier v Českých Budějovicích je jednou z nejkvalitnějších čajoven, jaké jsem navštívil. Začněmě prostředím. Nachází se v upraveném podkroví starého domu s pavlačí a dvorem v historickém jádru města. Prostor čajovny je členitý a prosvětlený. Najdete zde klasické stolky a židle, posezení na podiu, posedy pro osamělé pijáky ve výklencích stěny nebo nádherný vyřezávaný čínský „dračí stůl“ v mezonetovém patře, kde se rovněž nalézá pultík pro přípravu čajů. Odsud se také dostanete do „Medusa salonku“ určeného příznivcům vodních dýmek a absinthu. Ano, čtete správně, kromě vysoce kvalitního čaje můžete v českobudějovickém Čajovém atelieru okusit také mnoho druhů tohoto alkoholického nápoje – samozřejmě, pokud je vám více jak osmnáct let.

Vraťme se ale ještě k „dračímu stolu“. Jedná se o originál z Číny vyřezaný z jednoho kusu dřeva. Posezení u něj je skutečným zážitkem, tento stůl se totiž stává součástí čajového obřadu. Takže – kdo chcete poznat více, neváhejte, návštěvy jistě litovat nebudete.

Obsluha Čajového atelieru doslova žije čajem a podřizuje mu vše. Ochotně poradí při výběru zkušenému i začínajícímu čajovému pijákovi, budete-li mít zájem, můžete se dozvědět mnoho o historii a přípravě tohoto nápoje. Součástí je také čajový obřad, kdy před vašimi zraky připraví první čajový nálev. Čaje se podávají v tradiční keramice, mnohdy i značně historické hodnoty.

Nedávno jsme byli se ženou na návštěvě Čajového atelieru. Majitel mi doporučil výborný puerh – ročník 1999 – a připravil mi jej ve své vlastní konvičce. Jeho slovy: „Nač bych ji měl u sebe doma, když tady poslouží lépe.“

Má žena si nechala doporučit japonský „napařovaný“ čaj Mushisei Tamaryokucha, který skončil jako třetí v japonské celonárodní soutěži. Tomuto čaji časem věnujeme na tomto čajovém blogu samostatný článek, protože si jej rozhodně zaslouží. Ale zpátky k zelené „Tamaře“, bylo zážitkem sledovat čajový obřad v tradiční japonské soupravě z padesátých let a podtácky ve tvaru listu, které byly dokonce staré celé jedno století.

V Čajovém atelieru se konají rovněž výstavy obrazů, přednášky a čas od času i hudební vystoupení – mají zde klavír. Čaje tu mají o něco dražší, než bývá obvyklé – ale většinou se jedná o skutečné „čajové špeky“. Naproti přes ulici pak majitel loni otevřel čajový obchůdek, kde můžete zakoupit jak čaje, tak krásnou keramiku.

Pokud se pustím do porovnávání – byť toto dělám nerad, patří Čajový atelier v Českých Budějovicích ke třem nejlepším čajovnám, jaké jsem u nás dosud navštívil. A to jak prostředím, obsluhou, tak především kvalitou čajů. Takže mohu jen vřele doporučit – na své si zde přijdou jak čajoví degustátoři, tak příležitostní pijáci čaje.