Původ slova čaj

Slovo čaj užívají v různých malých odlišnostech národy střední a východní Evropy. Je to díky karavanám, které čaj vozily z Číny. V pekingské čínštině se čaj řekne čcha. Zbytek světa zná čaj pod názvem tea a to díky zkomolení kantonské výslovnosti čínského znaku pro čaj.

Jak se čaj píše ve světě

tee afrikánsky
çaj albánsky
tea anglicky
čaj česky
tsaa filipínsky
tee finsky
thé francouzsky
thee holandsky
čaj chorvatsky
teh indonésky
tea irsky
te islandsky
italsky
tea latinsky
arbata litevsky
téja lotyšsky
tea maďarsky
teh malajsky
te maltsky
tee německy
te norsky
herbata polsky
chá portugalsky
ceai rumunsky
čaj slovensky
čaj slovinsky
tea španělsky
te švédsky
cay turecky
tra vietnamsky

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Vše o čaji a jeho autorem je Turek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Turek se představuje

Něco málo o mě a čaji Ahoj jmenuji se Kamil Staš a mám rád dobré čaje. Více o mých mimo čajových aktivitách se můžete dočíst na mém blogu. Kde jsem v minulosti psal hodně i čaji, ale psaní o čaji přesouvám nově zde. O čaji nepíši jen na blogu, ale mám skromný průvodce po čajovnách, který má za úkol přinášet tipy na dobré čajovny po celé republice. Více se o něm rozepíši určitě v budoucnosti. Ale zpět k dobrému čaji. Ono dobrý zrovna u něčeho jako je čaj je těžké hodnotit. Protože je to míra těžko porovnatelná, dobrý může být sáčkový Dilmah čaj v porovnáni s Pigi čajem. Špatný může být top sorta u nás v čechách proti kvalitní sortě v Asii. Já mám rád zkrátka čaj který má dobrý chuťový výkon v porovnáni k ceně. Ráno k snídani si klidně udělám ranní čaj s citrónem. Později si rád vychutnám nějaký kvalitnější sypaný. V čajovně pokud mají něco kvalitnějšího tak rád sáhnu po tom. Pochutnám si na jakýkoliv čaji, ať už je černý, zelený, oolong, bílý, červený. Nejraději ovšem popíjím Darjeeling.