Co znamená lot u čaje

Při jedné degustaci jsem se dozvěděl co znamená lot, který u čajů můžete vidět. Myslím tím třeba takovéto označení Darjeeling GOOMTEE, First Flush 2011, lot 9/11. Lot znamená várku zpracování. Jak bude výsledný čaj chutnat nezáleží jen na zahradě, lokaci. Ale třeba i na počasí, nebo může třeba převážející auto zmoknout, být horko, chladno a čaj už bude trochu jinak chutnat než ten, který se sklizel den předtím. Takže pokud dojde ke změně, označí se zásilka jiným lotem. Pokud chcete opravdu co nejpřesnější chuť a kvalitu čaje, který vám chutnal, musíte sehnat i stejný lot. U nás se moc různých lotů ze stejné zahrady nedováží, ale občas se to stává. Setkat se s tím budete moci spíš v cizině, kde je dovozců čajů mnohem více. Některé loty mohou být opravdu hodně malé a jednou koupený čaj a chuť už nikdy nemusíte v budoucnu sehnat a zažít. Takže pokud vám něco vyloženě chutná a jde třeba o darjeelingy, přikupte si něco do zásoby.
Pátral jsem na internetu nějaké informace, co je to lot u čajů, ale v anglicky hovořících zemích se těžko hledají, protože slovo lot má i jiný frekventovanější výraz. A na českém internetu jsem nic nenašel. Tak snad vám tato informace pomůže. A jestli víte něco více o značení lot, podělte se o své zkušenosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Vše o čaji a jeho autorem je Turek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Turek se představuje

Něco málo o mě a čaji Ahoj jmenuji se Kamil Staš a mám rád dobré čaje. Více o mých mimo čajových aktivitách se můžete dočíst na mém blogu. Kde jsem v minulosti psal hodně i čaji, ale psaní o čaji přesouvám nově zde. O čaji nepíši jen na blogu, ale mám skromný průvodce po čajovnách, který má za úkol přinášet tipy na dobré čajovny po celé republice. Více se o něm rozepíši určitě v budoucnosti. Ale zpět k dobrému čaji. Ono dobrý zrovna u něčeho jako je čaj je těžké hodnotit. Protože je to míra těžko porovnatelná, dobrý může být sáčkový Dilmah čaj v porovnáni s Pigi čajem. Špatný může být top sorta u nás v čechách proti kvalitní sortě v Asii. Já mám rád zkrátka čaj který má dobrý chuťový výkon v porovnáni k ceně. Ráno k snídani si klidně udělám ranní čaj s citrónem. Později si rád vychutnám nějaký kvalitnější sypaný. V čajovně pokud mají něco kvalitnějšího tak rád sáhnu po tom. Pochutnám si na jakýkoliv čaji, ať už je černý, zelený, oolong, bílý, červený. Nejraději ovšem popíjím Darjeeling.