Černý čaj

Čerstvě nasbírané lístky se nechají zavadnout několik hodin, při zavadání probíhá v čaji žádaná oxidace. Ta nastane až při svinování a fermentaci, kdy se naruší struktura lístků. Černý čaj oproti zelenému čaji neztrácí rychle aroma. Proto byl v minulosti do Evropy přivážen právě černý čaj, neboť jeho přeprava trvala někdy i rok. Černý čaj se použival i k směnnému obchodu. Čajové lístky po zpracování jsou většinou hnědé.

Podrobněji o černém čaji

Černý čaj obsahuje oxidované i neoxidované přírodní polyfenoly. Oxidovaný polyfenol dáva čaji typickou chuť, aroma a barvu. Přírodní polyfenol zase charakteristickou trpkost, stimuluje slinné žlázy a zahání žízeň.

Zavadáni

Čerstvě utržené lístky se nechávají 16-20 hodin ve stínu zavadnout. Po zavadnutí se dají bez porušení svinovat, při zavadnutí ztrácejí přibližně polovinu obsahu vody a ztrácejí lesk.

Svinování

Během svinování, které v minulosti probíhalo ručně (dnes se častěji provádí strojově), dochází k nalomení lístků a díky tomu je spuštěna oxidace lístků

Fermentace

Během fermentace leží čaj 3 až 4 hodiny rozložen v tenkých vrstvách při vysoké vlhkosti vzduchu a teplotách 35-40 °C. Během procesu fermentace se mění vlastnosti čaje.

Sušení

Sušením v horkém vzduchu se zastaví oxidace čaje.

Lapsang Souchong

Tradiční černý čaj s kouřovým aroma. Za dynastie Čhing obsadila armáda v čínské provincii Fu-ťien továrnu na zpracování čaje. Továrna měla výpadek v sušení čaje a aby dělníci skluz dohnali, zkusili sušit čaj v dýmu borového dřeva. Toto sušení dodalo čaji kouřové aroma.

První ledový čaj

Na světovém veletrhu v Sain Louis v roce 1904 byl lidem poprvé nabízen ledový černý čaj. Angličana Richarda Blechndena napadlo dát do čaje ze Srí Lanky a Indie led. Protože teplý čaj v horkém počasí nikdo nechtěl.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čaje, Černý čaj, Nezařazené a jeho autorem je Turek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Turek se představuje

Něco málo o mě a čaji Ahoj jmenuji se Kamil Staš a mám rád dobré čaje. Více o mých mimo čajových aktivitách se můžete dočíst na mém blogu. Kde jsem v minulosti psal hodně i čaji, ale psaní o čaji přesouvám nově zde. O čaji nepíši jen na blogu, ale mám skromný průvodce po čajovnách, který má za úkol přinášet tipy na dobré čajovny po celé republice. Více se o něm rozepíši určitě v budoucnosti. Ale zpět k dobrému čaji. Ono dobrý zrovna u něčeho jako je čaj je těžké hodnotit. Protože je to míra těžko porovnatelná, dobrý může být sáčkový Dilmah čaj v porovnáni s Pigi čajem. Špatný může být top sorta u nás v čechách proti kvalitní sortě v Asii. Já mám rád zkrátka čaj který má dobrý chuťový výkon v porovnáni k ceně. Ráno k snídani si klidně udělám ranní čaj s citrónem. Později si rád vychutnám nějaký kvalitnější sypaný. V čajovně pokud mají něco kvalitnějšího tak rád sáhnu po tom. Pochutnám si na jakýkoliv čaji, ať už je černý, zelený, oolong, bílý, červený. Nejraději ovšem popíjím Darjeeling.