Vyšly Pohádky čajových skřítků!

Právě vyšly Pohádky čajových skřítků, příběhy inspirované budějovickou Dobrou čajovnou, tamním čajmanem i pověstmi města České Budějovice.

Knihu můžete objednávat zde

Pohádky čajových skřítků

Po stopách tradice čajového obřadu – 3. část

V minulých dílech jsme se seznámili s historií a realizací čajového obřadu. Dnes představím příslušenství, které se při něm používá.
To se označuje pod jedním slovem – Dogu (道具, doslovně nástroj). Existuje obrovské množství druhů čajového nádobí pro všechny varianty ceremoniálu. Kompletní seznam by se dal zapsat do pěkně tlusté knihy. A to nemluvím o jednotlivých popiscích k čemu které nádobí (nebo příslušenství) slouží. Připravil jsem tedy stručný přehled těch nejběžnějších a nejvýznamnějších součástí.

 

ChabakoChabako (茶箱) – krabička obsahující čajový set s příslušenstvím: Tato sada se používá v případě, že čajový mistr (Teishu) provádí čajový rituál mimo vlastní čajovou místnost (Chashitsu). Jedná se o situace, kdy je hostem u svých žáků a učí je.Chabako
Čajové nádobí je většinou vyrobeno z keramiky, a proto je třeba s ním zacházet velmi opatrně. Úložná krabice je obvykle vyrobena z lehkého dřeva (pozor,  je náchylné na vnější poškození), aby se dosáhlo co nejnižší váhy.

 

ChakiChaki (茶器) – čajové příslušenství, zásobník: Slovem Chaki se může označovat buď čajové náčiní využité při čajovém obřadu, anebo tzv. zásobník pro práškový zelený čaj Matcha.

 

 

Daisu
Daisu (台子) – velký krytý čajový podnos: Přirovnal bych ho k poměrně velkému přenosnému podnosu se dvěma policemi. Slouží jako přenoska pro čajové nádobí. Police se dělí na horní a dolní a jsou propojeny buď párem,nebo čtveřicí sloupků. Čajové nádobí se ukládá na spodní polici, a to následovně: přenosný vařič (Uro) vkládáme na levou stranu, stojánek (Shakutate) s nádobkou na slitou vodu (Kensui) ve středu a konvici (Mizusashi) vpravo. Daisu je obvykle nalakované černou barvou s přechody do červené. Výhodou tohoto podnosu je možnost snadno ho rozebrat pro lepší uskladnění. Zvednutím horní police se lehce rozmontuje.

 

DoraDora (銅鑼) – měděný gong: Teishu pomocí tohoto gongu svolává hosty (potažmo čajové žáky) do Chashitsu, jakmile má vše pro obřad nachystané. Slitina mědi gongu utváří nádherně znělý zvuk.

 

 

HachiHachi (鉢) – speciální mísa na sladkosti nebo čajový zákusek: Jak jsem v minulém článku uvedl, první částí čajového obřadu je snězení sladkosti Wagashi, a pro jeho servírování je uzpůsobena mísa Hachi. Vyrobena je buď z keramiky, nebo ze dřeva.

 

Hana-ireHana-ire  (花入) – váza s květinami: Může se jednat o jakoukoli nádobku, od keramické misky až po bambusovou vázičku. Jejím účelem je pojmout květiny a vyjádřit tak uměleckou vizi, příp. slouží jako Dekorace. Čajoví mistři tuto vázudost často kombinují s Ikebanou.

 

KoubokuKouboku (香木) – aromatické dřevo: Při obřadu by měla navodit tu správnou uklidňující atmosféru mj. i vůně. A vhodným materiálem je dřevo Kouboku.

 

 

TanaTana (棚) – nádobí s podstavcem: Tento pojem označuje různé typy dřevěného a bambusového nábytku úzce spojeného s čajovým obřadem. Jedná se především o čtyřnohé stojany, stolky či třeba krabice na odložení jednotlivých čajových komponent. Tana se může tedy lišit velikostí, stylem zpracováním a materiálem.

 

tenmokuTenmoku / Chawan (天目) – čajová miska s podsadou: Základní kámen čajového obřadu. Každá miska nese podpis svého tvůrce v podobě drobných prvků a případného zdobení.

 

 

TenmokuTenmoku-dai (天目台): Stojánek pro Tenmoku.

 

 

 

ChashakuChashaku: Úzká bambusová naběračka k nabírání Matchy.

 

 

 

ChasenChasen: Metlička z bambusu k šlehání Matchy.

 

 

 

DashibukusaDashibukusa: Brokátová utěrka k otření šálku.

 

 

 

Zdroj:
http://japanese-tea-ceremony.net/equipment.html
http://terimakasih.cc/gallery/tea.html
http://www.tea-selection.com/index.php
http://www.teanerd.com/
http://www.wayoftea.com/

Po stopách tradice čajového obřadu – 2. část

čajový obřad
Hakobi – Temae /Chadōsadō (cesta čaje) aneb etiketa čajového obřadu

V dnešním díle se podíváme na čajový rituál a jeho postup z větší blízkosti. Složitost propojená se společenskými dogmaty, jejichž studium by zabralo celý život (a možná i ještě nějaký čas navíc), mi neumožňuje zacházet až do detailního návodu. Ovšem pokusím se ho nastínit alespoň z části.

ChashitsuK čajovému obratu je možno v rámci pravidel sezvat omezený počet hostů – jako malá společnost se uvádí tři až pět lidí. Ti si všichni v čajové místnosti (tzv. Chashitsu) sednou na zem do posedu s pokrčenými koleny okolo čajového stolku. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že vydržet v této poloze 30 minut není zrovna nejpříjemnější, ale prožitek z celého rituálu vám to zcela vynahradí. První host (nebo také čestný host) bývá označen jako Shokyaku. Druhý host je Jikyaku a ostatní se nazývají jednoduše Kyaku. Také poslední návštěvník má své jméno – Tsume. Všichni hosté mají speciální funkce a zasedací pořádek (popř. pořadí). Podle něj se zapojují a provádí jednotlivé úkony čajového ceremoniálu. Například Shokyaku, coby čestný host, má za úkol udržovat konverzaci s Teishu (čajovým mistrem, hostitelem). Shokyaku se ptá Teishu na použité čajové příslušenství – kde bylo vyrobeno a kdo byl jeho tvůrcem. Je velice důležité, aby Shokyaku pokládal otázky s úctou a pokorou, jasně a zřetelně a po každé odpovědi vyjádřil vděčnost za získané informace.

Uctivé přijmutí a snězení Wagashi

WagashiObvykle první částí čajového obřadu je podávání misky nebo talířku (Hachi) s cukrovím zvaným Wagashi (je vyrobeno z ovoce a oříšků a tak trochu působí jako želé dortík). Cílem je připravit naše chuťové buňky na čajový prožitek.
Servírování zákusku probíhá následovně. Teishu sedí naproti Shokyaku a položí misku (talířek) mezi sebe a hosta. Teishu se ukloní a slovně naznačí, že toto jsou sladkosti připravené pro pohoštění hostů. Následně se ukloní i Shokyaku, uchopí oběma rukama misku s Wagashi a ukáže ji přísedícímu napravo. Tento pokrm se nesmí sníst dříve, než Teishu zahřeje horkou vodou z konvičky (Kama) misky na čaj (Chawan) a slije ji do odpadní nádobky (Kensui).
Miska se zákuskem se uchopí oběma rukama podle pravidel čajového stolování (kterou rukou a jak držet talířek, jakým směrem jej natočit aj.). Na talířku je položený zvláštní papír, tzv. Kaishi (spojený z více listů a přeložený napůl). Jeho smyslem je zabránit ušpinění talířku.

hůlky Kuromoji

čajový rosolový zákusek k čajovému obřadu

čajový rosolový zákusek k čajovému obřadu

Někdy se může podávat i jiná forma zákusku, tzv. Omogashi (je šťavnatější, ještě více sladký a tvořený pěti různými vrstvami – často sladké řasy, ovoce, oříšky a rýžové těsto).
Pokrm se konzumuje za pomoci speciálních dřevěných hůlek (Kuromoji), které jsou položeny přes talířek. Jednotliví hosté postupně zákusek snědí, aby mohli přistoupit k další fázi ceremoniálu.


Příprava čaje

příprava a šlehání pomocí ChasenPřípravu čaje má ve své režii každý z jednotlivých hostů (pokud všichni pijí ze svého Chawanu) anebo hostitel (v případě jednoho šálku, jenž koluje). Celá procedura je opět spojena s etiketou – tzn. jakou rukou uchopit konvičku s horkou vodou, misku a naběračku.
Voda v konvičce by měla dosahovat cca 80 °C. Do Chawanu si odsypeme z čajové krabičky (Cha-ire) naběračkou (Chashaku–je vyřezána z jednoho kusu bambusu nebo slonoviny) porci čaje Matcha. Přilijeme vodu a následně důkladně vyšleháme bambusovou metličkou Chasen až do pěnivé konzistence. Dostaneme tak jemný řídký čaj Usucha (existuje i varianta mnohem hustšího čaje, tzv. Koicha, jehož příprava probíhá 4 hodiny).

Pití Usucha

čajový obřadUsucha se podává spolu s Dashibukusou (brokátové plátno, něco jako utěrka, se kterou se šálek vymývá). Shokyaku má za úkol připravit misky (jak už bylo výše zmíněno, s jedním nebo více Chawanem) k servírování a představit je (jejich historii, tvůrce) ostatním hostům. Komunikace probíhá po celou dobu formou úklon a děkovných až omluvných gest směřujících k hostiteli. Jakmile si každý z hostů mističky prohlédne, ocení a vyjádří obdiv a omluvu větou: „Otemae chodai itashimasu“ (v doslovném překladu: „Děkuji Vám za připravený čaj.“) – a jsou připraveni k pití. Před usrknutím (v japonské kultuře je srkání a krkání vyjádřením spokojenosti a je společensky přípustné) by si měl každý svůj šálek otřít Chakinem (obdélníkové, bílé, konopné nebo lněné plátno), stejně tak po upití. Jakmile je dopito, odloží se šálek, který se opět otře Dashibukusou, a ta se složí na tác či polici (neboli Tanu) s čajovým nádobím.

čajový obřadMyšlenka čajového obřadu se v dnešní době pomalu vytrácí, ale její původní cesta upevňující mezilidské vztahy žije nadále. Do dneška je v Japonsku tradicí vítání hosta šálkem čaje. Když se nad tím zamyslíme, není to zas tak vzdálené našemu zvyku vítání chlebem a solí. Jiný kraj, jiná kultura, a přesto obdobné myšlení a cítění.

 

V rámci pokračování mé cesty za čajovým obřadem se v dalším díle dočtete více o čajové výbavě a jiné zajímavosti.

Zdroj:
http://japanese-tea-ceremony.net/equipment.html
https://yoko.edu.vn/wagashi-suc-hap-dan-khong-the-choi-tu/
http://fuyukokobori.com/modern-tea-ceremony/myogi-art-museum/?lang=en
http://archive.artsmia.org/art-of-asia/architecture/japanese-teahouse.cfm
http://www.ochadokoro.com/goods_en_jpy_5.html
http://flickrhivemind.net/Tags/furo,tea/Interesting
http://www.immortalgeisha.com
a z archívu autora článku

Bombilla a Kalabasa

V minulém článku jsem psal o historii Yerba maté a návodu na přípravu, ve kterém uvádím, že k pití je zapotřebí Kalabasy a Bombilly. Ovšem, co to vlastně je ta Kalabasa a Bombilla?

brazilská Kalabasa

brazilská Kalabasa

Bombilla je vlastně brčko, které se používá k tradičnímu pití Yerba maté. Název vychází z latinsko-americké španělštiny. V portugalštině se používá výraz „Bomba“ a v arabštině „Masassa“. Bombilla může být vyrobena z cukrové třtiny nebo různých druhů kovů (nerezu, alpaky, argentanu, což je slitina mědi, niklu a cínu).
V průběhu historie se lidé snažili nejrůznějšími způsoby maté filtrovat. Yerba maté se vyrábí sušením, nasekáním na drobno a následným rozmixováním na prášek (což je podobné u japonské Matchy). Filtrace je proto obzvlášť důležitá a Bombilla je na konci opatřena malými otvory – tzv. sítkem.
Původně se vyráběla z rákosu nebo tenkého bambusu a konec byl opatřen malým sítkem utkaným z koňských žíní nebo opatřen kouskem tkaniny.
Bombillu seženete od nejlevnějších variant až po velmi drahé kousky. Tzv. Stříbrnou Sterling Bombillu a Zlatou Bombillu je v dnešní době obtížné sehnat, protože náklady na syntézu kovů jsou v Jižní Americe, kde se vyrábí, velmi vysoké. A proto se investoři soustředí spíše na levnější alternativy.
Tradiční Bombillu nelze rozebrat, ale čištění lze vyřešit za pomoci starého kartáčku na zuby nebo špendlíku. Ovšem dnes se již setkáme i se šroubovací, kterou snadno rozeberete a vyčistíte vnitřek.

Kalabasa a Porongo

Kalabasa a Porongo

K Bombille potřebujeme nádobku a existují různé druhy, ve kterých se Yerba maté podává. Nejpopulárnější z nich jsou vyrobeny z tykve, dřeva nebo rohoviny. Existuje i tzv. Latter, který je používán výhradně pro podávání nápoje Terere, což je maté za studena. Chcete-li si prožít tradiční chuť, je důležité dodržet přesný postup a maté podávat ve správné nádobě. Nejběžněji se používá tzv. Kalabasa vyrobená z tykve (Lagenaria siceraria). Povrch může být vyzdobený barvami, tvarovaný, potažený kůží nebo zdobený kovovými prvky, což některé Kalabasy staví mezi umělecké kousky a odrazí se to i na jejich ceně.
Otvor Kalabasy se někdy opatří kovovým kroužkem (tzv. Virolou), ta má na okrajích zabránit vzniku trhlin.
Kalabasy se vyrábí ve 2 typech:

Kalabasa klasická je vyrobena z dolní části tykve a jedná se o nejběžnější nádobku pro maté. Nevýhodou však je, že je náchylnější na vznik plísní, a proto je dobré ji uchovávat v suchu, když se nepoužívá. Navíc je u ní riziko prasknutí. Nejběžnější objem bývá 150-350 ml., ale existují i 500 ml. verze.

Porongo se vyrábí z horní části tykve a má silnější stěny, což je výhoda. Čaj se udrží déle teplý. Ale hlavní výhodou je větší odolnost proti plísním a menší náchylnost na popraskání. Protože nemívá dno, opatřuje se kovovou základnou nebo se potáhne kůži. Kapacita bývá obvykle 250-400 ml., jsou však i nižší 150 ml., příp. objemnější – 500 ml.

klasická Kalabasa

klasická Kalabasa

Platí pravidlo, že čím častěji Kalabasu používáte a věnujete jí péči, tím je více odolná proti plísním. Navíc stěny absorbují z matéčka vůni i chuť, což je dobré pro budoucí prožitek z pití.
Pokud jde o péči, jakmile čaj dopijete, je dobré Kalabasu zbavit čajových lístků, důkladně ji omýt, otřít utěrkou a nechat sušit na suchém místě. V zimě je navíc dobré ponechat ji někde v teple. Povrch (ne však vnitřek) můžete otřít utěrkou namočenou v trošce oleje.

Jestliže by se vám nějak poničila, můžete si vzít příklad z obyvatel Argentiny. Místní lidé se s poškozenou Kalabasou nedokáží rozloučit a snaží se ji vyspravit, jak se dá. Například praskliny opraví ovčími střevy. Jiní zase použijí koňské žíně. Jsou vynalézaví.

Je úžasné, kolik času uplynulo a z původně pralesního zvyku, který se neobejde bez tradiční Bombilly a Kalabasy, se stala tradice rozšířená po celém světě.

Zdroj: http://yerbamateinfo.com/calabash-yerba-mate-gourds.html