Vyšly Pohádky čajových skřítků!

Právě vyšly Pohádky čajových skřítků, příběhy inspirované budějovickou Dobrou čajovnou, tamním čajmanem i pověstmi města České Budějovice.

Knihu můžete objednávat zde

Pohádky čajových skřítků

Jungpana Spring – Darjeeling První sklizeň 2014

Dnešní počasí spíš připomíná svými teplotami jaro, a tak se k jarním vzpomínkám vrátím a představím vám čaj, který jsme si zakoupili začátkem května. Je to letošní první sklizeň (tzv. First Flush) darjeelingu Jungpana Spring FTGFOP1.

Tento čaj pochází z indické provincie Darjeeling, která je pěstováním čaje vyhlášená. Plantáže Jungpana jsou jedny z nejstarších, byly založeny již v roce 1899.

Ke jménu Jungpana se váže legenda o hrdinném indickém průvodci. Indický průvodce jménem Jung Bahadur kdysi v této oblasti provázel jednoho britského lovce, když je přepadl krvelačný leopard. Jung Bahadur svého pána statečně bránil a leopard ho při tom těžce poranil. Nakonec šelmu zahnali. Umírající Jung Bahadur poprosil Brita o poslední doušek – „pana“. Lovec ho donesl k blízkému potoku a dal mu napít křišťálově čisté vody. Jung Bahadur ale záhy zemřel. Na jeho počest se tato oblast dodnes jmenuje Jungpana – tedy „Poslední Jungův doušek“. Tak to alespoň tvrdí čajová společnost Jungpana na svých stránkách.

Čajové plantáže Jungpana založili Britové, po druhé světové válce je přeprodali nepálské rodině Rana. Od roku 1956 patří plantáže indické rodině Kejriwal, která je vlastní dodnes.

Čajové plantáže leží vysoko v horách, obklopené borovicovými lesy a několika potoky. Na čaji Jungpana Spring je uvedeno, že pochází z keřů pěstovaných v nadmořské výšce 1500 m n.m. Plantáže jsou dosti izolované, obklopené divokou přírodou. Leopardi, medvědi i jeleni v okolních lesích žijí dodnes. Čaje mají značku organic. Již roku 1899 tu byly zasazeny výhradně čínské čajovníkové keře, které jsou odolnější vůči chladu. Plantáž Jungpana a přilehlá továrnička na zpracování čaje jsou velmi špatně přístupné. Dlouhou dobu odtud čaj dopravovaly po křivolaké strmé cestě pouze karavany mul. Cesta pro auta dnes konči mostem přes horskou bystřinu, který už několikrát strhla velká voda. Odtud vede k plantáži a továrně schodiště vysekané ve skále. To sestává celkem z 380 schodů stoupajících do strmého svahu pod úhlem 65 stupňů. Plantáž se nachází asi o 150 výškových metrů výše. Čerstvě nasbírané čajové lístky se okamžitě zpracovávají v přilehlé manufaktuře, kde dodnes používají vertikální sušák z britských koloniálních dob. Možná je to nejstarší fungující sušák na čaj v Indii. Už hotový čaj pak snáší po schodech v bednách nosiči.

Raritou je, že ve vlastnictví společnosti Jungpana je od šedesátých let dvacátého století i nejvýše položená čajová plantáž v Darjeelingu. Jmenuje se Mahalderam a nachází se v nadmořské výšce 1823 m n. m. Od Jungpany je vzdálená 3 km. Aby se vyřešily problémy s dlouhým transportem po horských silničkách, který původně trval déle než tři hodiny a devalvoval kvalitu čerstvě nasbíraných lístků, dopravují se dnes pytle s čajem přímo do manufaktury Jungpana sešupem po laně. Poletují si tak nad džunglí a z plantáže do továrny se dostanou už za šest minut.

A jaký je tedy šálek z první sklizně Jungpana Spring? Značka FTGFOP (Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) znamená, že se jedná o lístkový čaj nasbíraný z prvních dvou lístků čerstvě rozvitého čajového pupenu. Sušené lístky jsou drobné, sem tam se šťopkou, sem tam se stříbrnými ochmýřenými mladými výhonky, s troškou nazelenalé barvy.

Hned na první nádech vás upoutá vůně. Je výrazně bylinná, svěží, s nádechem sušeného dřeva, trávy a okořeněná trochou džungle. Určitě bychom měli čaj co nejdříve vypít. Byť máme lístky uchované v uzavíratelném sáčku se ZIPem, aroma už za dva měsíce trochu zesláblo.

Z čaje se dají připravit minimálně tři výborné nálevy. První nálev jsme louhovali minutu, druhý minutu a půl a na třetí jsme trochu zapomněli, takže se louhoval tak 3 až 4 minuty. Nálev má světlou jemně zlatavou barvu. Když ho nalijete z větší výšky, výborně pění. Čaje z jarní sklizně mívají vysoký obsah flavonoidů, které jsou právě za pěnění zodpovědné. Kromě toho, že si s nimi na hladině šálku můžete hrát, jsou flavonoidy prospěšné vašemu zdraví. Měly by regulovat hladinu špatného cholesterolu a zlepšovat zdraví oběhového systému. U třetího nálevu trochu ustoupila kořeněná trávová vůně a zvýraznila se sladkost a květinové aroma s nádechem vanilky. Chuť čaje je jemná, osvěžující, se sladkým dozvukem. Po vylouhování nám zbyly pěkné zelené lístky – ty jsou pro darjeeling první sklizně typické.

Fotografie z plantáží byly převzaty ze stránek výrobce www.jungpana.in, kde najdete ještě více idylických obrázků z Darjeelingu a další informace o výrobě a pěstování čaje Jungpana.

autor: Lucka K.

Fair Trade – ekologicky šetrnější a sociálně odpovědnější způsob pěstování čaje

Fair Trade Tea

Čaj je po vodě nejoblíbenějším nápojem na světě a za vteřinu se ho vypije v průměru až 70 000 šálků. To už je panečku čajových konviček! Stejně jako kakao, cukr či káva se nejvíce čaj rozšířil v průběhu koloniálních dob. Po celém světě je zaměstnáno více jak 50 miliónů lidí, kteří se podílí na čajovém průmyslu. V mnoha případech jsou jejich pracovní podmínky nevyhovující. Filosofií Fair Trade je spojení mnoha malých farmářských organizací, továren (např. v Indii, na Srí Lance nebo ve východní Africe) a zajištění, aby měli jak pěstitelé, tak i dělníci v zemích třetího světa vhodné pracovní podmínky a za vykonanou práci obdrželi náležitou odměnu (například v roce 2009 vyplatilo Fair Trade 50 miliónů euro). Ekologičtější a sociálně odpovědnější způsob pěstování čaje, to je cesta k lepším výsledkům, navíc se zaměřením na posílení postavení žen. Organizace Fair Trade také finančně zajišťuje školy, zdravotní péči a společenská centra.

Čaj – nápoj jako nejsladší rosa z nebes.“ (Lu Jü)

Assám

Assám

Jedním z průkopníků bio certifikace v oblasti pěstování čaje je firma Tea Promoters India (zkráceně TPI), jež v současné době od státu pronajímá čajové zahrady ve 3 oblastech Indie.
Mezi oblíbené produkty patří třeba černý čaj Assam ze zahrady Banaspaty ve východoindickém státě Assám.

Produkce čaje je závislá na dostatečném množství srážek. V poslední letech dochází k jejich poklesu právě v těch regionech, kde se pěstují různé druhy čajovníku. Tyto výkyvy (extrémní deště, které způsobují povodně či naopak dlouhodobá sucha) jsou způsobeny odlesňováním a klimatickými změnami. Fair Trade ve spolupráci s programem společnosti Adaptec vypracoval projekt směřující ke zmírnění dopadů změn klimatu. Výsledky jejich práce se začínají projevovat na sklizních a rekultivaci krajiny.

Čaj zelený s jasmínem Bio

Čaj zelený s jasmínem Bio

Máte-li raději čajové jemnější tóny, které by okouzlily vaše chuťové pohárky, pak je pro vás nejlepší volbou Zelený čaj pěstovaný na svazích Himalájí indického Dardžilingu a smíchán s jasmínovými květy. Samozřejmostí je certifikát Bio.

Tea Orange Pekoe

Tea Orange Pekoe

Zdroj:
http://www.fairtrade.cz
http://www.fairtrade.net

Yume, zajímavý ochucený černý japonský čaj

Kamarádka z Japonska nám jako dárek přivezla zajímavý černý čaj v plechové krabičce s obrázkem kočičky. Čaj se jmenuje Yume – to v japonštině znamená „sen“ – a vyrábí jej firma Lupicia.

První, co mě hned vedle originálně provedeného balení, na tomto čaji zaujalo, je jeho vůně. U japonského čaje bych očekával něco tradičního, „ortodoxního“, ale i v zemi čaji zaslíbené se časy mění.

Dnešní Japonci milují vše nové a inovativní, proto ani jejich tradiční nápoj „evoluci“ neušel. Čaj dnes v Japonsku seženete v automatech, ze kterých vám po vhození mince vypadne v plastové lahvi, čaj naleznete jako součást pečiva, sladkostí, ale vůbec pokrmů všeho myslitelného druhu a naopak do čaje Japonci přidávají příchutě, o kterých jste mnohdy v životě ani neslyšeli.

Čaj Yume voní po sladkých jahodách a vanilce. Je to černý čaj, ale jeho součástí jsou drobná růžová poupata. Nálev je tmavý, trochu mi připomněl svou barvou Ásam nebo Nepál. Chuť však odpovídá vůni – jsou v ní znát vanilka a ovocné odstíny, některé nálevy mi pak přišly do švestky. Všechny tóny jsou vkusně sladěny, stále cítíte „čajový základ“. Zkrátka velice dobře vyvážená chuť.

Zajímalo mne, co znamená ono „Lupicia“ v názvu čaje. Jde o japonskou společnost, která vyváží čaje (ale také čajové nádobí či sladkosti) z Japonska, Číny, Afriky, Indie a vůbec celého světa, především do USA, kde také mají své prodejny. U nás tato společnost zřejmě dosud není moc známá. Jejich produkce zahrnuje jak tradiční, tak „inovované“ čaje. Musím uznat, že svému řemeslu rozumí – dárek od naší japonské kamarádky chutnal výborně.

Puerh v mandarince

Není puerh jako puerh. Nedávno se mi dostala do šálku zajímavost v podobě puerhu v mandarince. Čaj je napěchovaný uvnitř kůry, po odejmutí svrchní části je zapotřebí trochu „dolovat“ – tedy dlabat.

Puerh jako takový mi nepřišel tolik silný a hutný, jak tomu obvykle u tohoto čaje bývá. Má žena si ho nemůže vynachválit. Zatímco běžný puerh jí připadá jako „staré vylouhované ponožky“, tento mandarinkový jí chutná – je lahodný a příjemný na chuť i vůni (mandarinkové aroma je vskutku výrazné). Takže mandarinkový puerh mohu doporučit i těm, kteří tento druh čaje běžně nepijí.

Mandarinková kůra dodává čaji zajímavý citrusový podtón a puerh pak není takřka vůbec zemitý. Použité mandarinky jsou „bio“, pěstují se bez chemického ošetření. Jak jsem zjistil, ukládání puerhu do slupek ovoce není žádnou náhodou ani dílem nějakého módního výstřelku. V Číně má tato procedura letitou tradici (kromě mandarinky se používají také např. pomelo, grap nebo pomeranč), sama mandarinková kůra pak má své místo v tradiční čínské medicíně.

Takže otevřete-li někdy mandarinku a najdete v ní puerh, můžete se těšit na zajímavé zpestření vašeho „čaj-pitného režimu“ – a to nejen o dlouhých zimních večerech nasáklých vánoční atmosférou.

Puerh Feng Muang Shu Tuo

Při návštěvě čajovny Magnolie ve Frenštátě pod Radhoštěm jsem si zakoupil ze zdejší bohaté puerové nabídky puerh ve tvaru hnízda – Puerh Feng Muang Shu Tuo.

Už dva dny si z něj připravuji čaj a musím říct, že se jedná o dosti kvalitní čajový zážitek.

Tento puerh má jemnou, ne tolik zemitou chuť. Je lehčí a lahodný. I po dvou zalitích dává vydatný nálev.

Puerové „hnízdo“, do něhož je čaj slisovaný, má 100 gramů a zajisté vystačí ještě na několik inspirativních konviček pro „pueroholika“, jako jsem já. Také poměr cena x „výkon“ je vyhovující (čaj jsem pořídil za 85 Kč).

Zde přidávám několik fotografií svého „frenštátského úlovku“ před i poté, co jsem jej načal: